Koronawirus Odpowiadamy na pytania

JAKI JEST OKRES INKUBACJI KORONAWIRUSA?

Średni czas, gdy zakażony wirusem będzie miał symptomy, to pięć dni. Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO okres, w którym zakażenie będzie dawało objawy to 14 dni. Niektórzy naukowcy twierdzą, że objawy mogą się pojawić nawet po 24 dniach.

JEŚLI WYZDROWIEJESZ PO KORONAWIRUSIE CZY STAJESZ SIĘ NA NIEGO ODPORNY?

Niestety zbyt wcześnie, by dać definitywną odpowiedź. Według naukowców, system immunologiczny wytworzy przeciwciała, które powinny ochronić przed powtórnym zarażeniem.

SARS i inne koronawirusy nie zarażały ponownie. Niektóre raporty z Chin donoszą o ponownym zarażeniu Koronowirusem, ale osoby te nie zarażały ponownie kolejnych osób.

JAKIE SĄ RÓŻNICE POMIĘDZY KORONAWIRUSEM A GRYPA?

Koronawirus i grypa mają podobne symptomy. Sprawia to, że bez testu na obecność Koronawirusa trudno jest zdiagnozować definitywnie. Głównymi objawami Koronawirusa są gorączka i kaszel. Grypa zazwyczaj ma również inne symptomy takie jak bolące gardło. Zarażeni Koronawirusem zazwyczaj odczuwają kłopoty z poprawnym oddychaniem.

CZYM JEST DOMOWA KWARANTANNA?

Domowa kwarantanna oznacza pozostanie w domu przez 14-dni. Nie chodzenie do pracy, szkoły ani do innych miejsc publicznych, a także unikanie przemieszczania się taksówkami i transportem publicznym.

Jeśli potrzebujesz pomocy z zakupami poszukaj pomocy osób mniej narażonych na ryzyko powikłań. Nie przyjmuj gości w domu.

JAK NIEBEZPIECZNY JEST KORONAWIRUS DLA LUDZI Z ASTMĄ?

Infekcje dróg oddechowych, takie jak Koronowirus mogą nasilić objawy chorób takich jak astma. Asthma UK doradza, by nie zapominać o zaleconych dawkach inhalacyjnych, nawet gdy nie mamy objawów choroby. Może to działać prewencyjnie i zapobiec atakowi choroby wywołanej przez wirusy.

CZY KORONAWIRUS MOŻE PRZENOSIĆ SIĘ PRZEZ DOTYKANIE KLAMEK LUB INNYCH PRZEDMIOTÓW?

Jeśli zarażony Koronawirusem będzie kaszlał na swoją dłoń, a później dotknie nią jakiegoś przedmiotu, przestrzeń ta może być nośnikiem wirusa. Klamki są dobrym przykładem miejsc, gdzie można przenieść wirusa. Kolejne osoby mogą się przez to zarazić. Eksperci twierdzą że wirus może przetrwać na powierzchniach przez kilka dni. Najlepszym rozwiązaniem jest regularne i dokładne mycie rąk i dezynfekowanie ich.

CZY BEZPIECZNIE JEST KORZYSTANIE Z PŁYWALNI?

Woda w większości basenów zawiera chlor, który jako substancja chemiczna zabija wirusy. Jeśli woda w basenach jest odpowiednio chlorowana pływanie powinno być bezpieczne. Wciąż jednak możesz zarazić się wirusem w przebieralni lub z powierzchni, na których może znajdować się wirus.

JAKIE JEST RYZYKO DLA DZIECI?

Według danych uzyskanych od chińskich naukowców, dzieci są bardziej odporne na Koronawirusa. Przechodzą go bezobjawowo lub pojawiają się niewielkie symptomy. Należy jednak pamiętać, że dzieci, które mają choroby takie jak astma lub inne choroby dróg oddechowych, mogą być narażone, na dużo poważniejsze objawy choroby.

CZY MOGĘ ZARAZIĆ SIĘ JEDZĄC POSIŁEK PRZYGOTOWANY PRZEZ ZAINFEKOWANĄ OSOBĘ?

Osoba zarażona Koronawirusem, która będzie przygotowywała jedzenie może zainfekować je wirusem. Wirus przenosi się drogą kropelkową i nie zachowanie zasad higieny, przy przygotowaniu posiłku, może nieść potencjalne zagrożenie.

Źródło BBC Tłumaczenie: Dariusz Zdjęcie: freepik