Ponad śnieg – film niemy z muzyką na żywo Waldemara Rychłego

WALDEMAR RYCHŁY TRIO:
• Sandra Haniszewska-Kubasik- skrzypce
• Krzysztof Kubasik – wiolonczela
• Waldemar Rychły – gitara, dzwonki Ponad śnieg
Reżyseria – Konstanty Meglicki
Zdjęcia – Albert Wywerka
Scenografia – Stefan Norris
Produkcja – Diana-Film Poznań; „Klio – Film” Warszawa


premiera: 15 lutego 1929


czas trwania: 52 min.

Adaptacja dramatu Stefana Żeromskiego Ponad śnieg bielszym się stanę, w reżyserii Konstantego Meglickiego. Na ekranie znakomici polscy aktorzy: nazywana “nową Modrzejewską” Stanisława Wysocka (Mocny człowiek, Trędowata), założyciel teatru Ateneum w Warszawie Stefan Jaracz (Księżna Łowicka, Przedwiośnie) oraz początkujący wówczas znany amant, Mieczysław Cybulski (Druga młodość, Wrzos) Akcja filmu toczy się na kresach wschodnich, w czasach współczesnych Żeromskiemu około roku 1919.
W starym dworze żelazną ręką rządzi pani Rudomska, dla której ta kresowa ziemia jest wszystkim. Aby majątek nie przeszedł w obce ręce, swata swoją siostrzenicę Irenę z bogatym sąsiadem, a swojemu synowi wyszukuje cichą i potulną narzeczoną. Niestety młodzieniec uległ już urokowi swojej pięknej kuzynki. By nie dopuścić do ślubu dziewczyny, podnosi stawidła doprowadzając do zalania wsi. Para kochanków ucieka przed gniewem matrony do pobliskiego miasteczka, tymczasem w ich rodzinne strony nadciąga wojna. Integralną częścią tego pokazu będzie występ zespołu muzycznego.
Zespół muzyką wykonywaną na żywo dopełni magię tego niezwykłego filmu z epoki kina niemego.
Muzyka przygotowana do filmu oparta jest na motywach kresowych oraz melodiach ludowych zapisanych przez Oskara Kolberga..
To koncert folkowy, łączący różne tradycyjną muzykę europejską z jazzową improwizację i z energią akustycznego rockowego grania.
Przygotowanie, .opracowanie, kompozycja muzyki do filmu – Waldemar Rychły Waldemar Rychły to muzyk, kompozytor i aranżer.. Z wykształcenia jest architektem. Razem z bratem Maciejem współtworzył istniejący nieprzerwanie od połowy lat 80-tych, legendarny KWARTET JORGI.
Jego muzyka bazuje na elementach ludowej tradycji wielu narodów, korzysta z doświadczeń muzyki klasycznej i jazzu. Zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą, brał udział w wielu festiwalach, współpracował z wieloma teatrami. Ma na koncie kilkanaście płyt.
Obecnie jest również aktywnym twórcą muzyki filmowej.
Działalność koncertowa pozostaje do dziś różnorodna i wciąż się rozwija. W projekcie Waldemar Rychły i Przyjaciele prezentuje w duetach, triach, kwartetach czy kwintetach nowe, rozbudowane, aranżacje motywów obecnych w jego muzyce filmowej lub teatralnej.

https://rychlywaldemar.com
http://dkzary.pl